O prawie do odliczenia 50% ulgi prorodzinnej w PIT

W przypadku braku porozumienia rodziców w przedmiocie odliczenia ulgi prorodzinnej na dzieci, oboje rodzice posiadający władzę rodzicielską mogą z tej ulgi skorzystać w równych częściach. Takie przełomowe stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji zmieniającej z 7 sierpnia 2013 r. (sygn. DD3/033/163/IMD/13/RD-81510/13).

Skonfliktowani rodzicie często nie mogą dojść do porozumienia w kwestii podziału pomiędzy sobie ulgi prorodzinnej. Dotychczas Urzędy Skarbowe różnie interpretowały prawo, uzależniając możliwość odliczenia ulgi od czasu, w którym dziecko znajdowało się pod opieką rodzica.

Interpretacja Ministra Finansów normuje sytuację prawną rodziców i w przypadku gdy nie ma między nimi porozumienia, ulgę prorodzinną mogą odliczyć po połowie. Prawo to przysługuje nawet wówczas gdy faktycznej opieki nad dzieckiem nie sprawują w równych częściach. Interpretacja powyższa uwzględnia fakt, że z finansowego punktu widzenia, nie jest istotne z kim mieszka dziecko, tylko kto ponosi koszty jego utrzymania. Rodzic niesprawujący opieki nad dzieckiem często ponosi gro kosztów jego utrzymania. Przesłanką do uzyskania prawa odliczenie ulgi prorodzinnej jest fakt posiadania władzy rodzicielskiej (pełnej lub ograniczonej) oraz spełnienie warunków zawartych w ustawie o PIT odnośnie maksymalnej kwoty podatku możliwej do odliczenia.

Coraz więcej osób wypełnia deklarację PIT za pomocą darmowych programów dostępnych w internecie, dzięki czemu unika błędów podczas ich wypełniania, a wysłanie deklaracji przez internet pozwala na szybsze odzyskanie nadpłaconego podatku i zwrot ulgi. Do odliczenia ulgi na dziecko wystarczy numer PESEL dziecka, a w przypadku jego braku wystarczy podać imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka. Niektóre programy nie radzą sobie z tą sytuacją, inne pozwalają wyłącznie na odliczenie 100% kwoty na każde z dzieci. Po przetestowaniu kilku dostępnych programów, mogę polecić program ze strony e-pity.pl, przy okazji proszę o skorzystanie z tego linku i przekazanie 1% podatku zaprzyjaźnionej OPP.

Artykuły prasowe dotyczące odliczenia ulgi prorodzinnej: